Uudet kansanedustajat kohtasivat ensi kertaa

Kokoomuksen eduskuntaryhmässä on yhdeksän tulokasta.

Kokoomuksen eduskuntaryhmä piti torstaina järjestäytymiskokouksensa, jonka myötä sunnuntain vaaleissa valittu ryhmä tapasi ensi kertaa. Vaalien jälkeen ryhmään kuuluvat seuraavat uudet kansanedustajat:

* Uudenmaan Mäntsälän Pihla Keto-Huovinen. Juristi tunnetaan Aarnio-syyttäjänä; näyttelijä Maria Kuusiluoma esittää häntä (”Pilvi Aho-Kaskinen”) Nelosen Keisari Aarnio -tv-sarjassa.

* Äänivyöryllä Kuopiosta valittu kirjailija-poliisi Marko Kilpi on palkittu kuuden dekkarin kirjoittaja, joista Elävien kirjoihin on tehty pitkäksi 8-pallo -elokuvaksi. Aku Louhimiehen ohjauksessa näyttelee kolme kansanedustajaa: Pirkka-Pekka Petelius, Marko Kilpi itse cameo-roolissa monitoripoliisina ja eduskunnan juuri jättänyt Antero Vartia.

* 28-vuotias Janne Heikkinen on entinen Kempeleen valtuuston puheenjohtaja ja nykyinen Oulun valtuutettu.

* Helsingin Terhi Koulumies on valtiotieteiden maisteri, koulupojan äiti ja pääkaupungin kunnallispoliitikko.

* Heikki Vestman on lakimies ja Sipoon valtuuston puheenjohtaja.

* Kaakkois-Suomen Kouvolasta valittu Ville Kaunisto on ammattikoripalloilija ja tuore kauppatieteiden kandidaatti.

Poimintoja videosisällöistämme

* Anna-Kaisa Ikonen on entinen Tampereen pormestari.

* Raumalainen Matias Marttinen on 28-vuotias ja kuukautta Heikkistä nuorempana ryhmän kuopus. Hän päihitti Satakunnassa vaaleissa kolme entistä kansanedustajaa.

* Ruut Sjöblom on yrittäjä, teologi, tutkija ja Tuusulan valtuuston puheenjohtaja.

Kokoomuksen ryhmässä ovat uusia myös Rovaniemen Heikki Autto ja Kauhavan Janne Sankelo, mutta he ovat toimineet kansanedustajina aiempina kausina.

Mainos