Tutkimuksessa analysoitiin aikaisempia tutkimuksia, joihin oli osallistunut eri sairauksia potevia yli 75-vuotiaita. Analyysiin valittiin kymmenen laatukriteerit täyttävää satunnaistettua ja lumekontrolloitua tutkimusta, joihin oli osallistunut yhteensä 25 000 potilasta.
Analyysin perusteella uusiin lääkkeisiin ei liittynyt sen suurempaa verenvuotojen vaaraa kuin muihinkaan hoitoihin ja lääkityksiin.
Eteisvärinäpotilailla uudet hyytymisenestolääkkeet olivat myös tavanomaisia hoitoja parempia ehkäisemään aivohalvauksia ja muilla potilailla myös laskimoveritulppia ja niistä johtuvia kuolemia.
Tulokset viittaavat uusien veren hyytymistä estävien lääkkeiden olevan turvallisia monien yli 75-vuotiaiden potilaiden hoidossa. Lääkkeisiin liittyy kuitenkin haittavaikutuksia, joiden vuoksi niiden turvallisuutta olisi hyvä tutkia vielä enemmän.
Tutkimuksissa tarkasteltiin apiksabaania, dabigatraania ja rivaroksabaania.
Tutkimus julkaistiin Journal of the American Geriatrics Society -lehdessä ja siitä kertoi Uutispalvelu Duodecim.