Uudenmaan ely-keskuksen mukaan alueella oli kesäkuun lopussa työttömiä työnhakijoita lomautetut mukaan lukien 100 190. Vuoden aikana heidän määränsä on lisääntynyt 14,2 prosenttia.
Yli vuoden yhtäjaksoisesti työttömänä olleita pitkäaikaistyöttömiä oli kesäkuun lopussa 34 441, mikä oli 41,1 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Pitkäaikaistyöttömien osuus oli 34,4 prosenttia alueen työttömistä työnhakijoista.
Alle 25-vuotiaita työttömiä työnhakijoita oli kesäkuun lopussa Uudenmaalla 12 123., mikä oli 13,5 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten. Yli 50-vuotiaiden työttömien työhakijoiden määrä kasvoi 14,4 prosenttia 32 516 henkilöön.
Työttömyys kasvoi ely-keskuksen mukaan kaikissa ammattiryhmissä. Johtajien työttömyys kasvoi 20,5 prosenttia, palvelu- ja myyntityöntekijöiden 20,3 prosenttia sekä asiantuntijoiden 16,9 prosenttia.
Samaan aikaan alueen avointen työpaikkojen määrä kasvoi. Kesäkuun lopussa alueella oli avoimia paikkoja 9 338, mikä oli 11 prosenttia vuodentakaista enemmän.
Eniten avoimia paikkoja oli ely-keskuksen mukaan tarjolla myyntiedustajille, joita haettiin 1 122 paikkaan. Myyjillekin olisi ollut avoinna 404 paikkaa.
Lisäksi esimerkiksi toimisto- ja laitossiivoojille oli avoinna 400 paikkaa, ravintola- ja suurtaloustyöntekijoille 329 paikka sekä kirvesmiehille ja rakennuspuusepille 315 paikkaa.
Koko maassa oli kesäkuun lopussa työttömänä työnhakijana lomautetut mukaan lukien 368 894 henkilöä, mikä tekee ely-keskusten laskutavan mukaan työttömyysasteeksi 14 prosenttia. Tilastokeskuksen mittaama virallinen työttömyysaste oli 10 prosenttia.
Vuodentakaisesta työttömyys lisääntyi ely-keskusten mukaan koko maassa 9,4 prosenttia.