Utin jääkärirykmentin harjoitukseen osallistuu noin 250 henkilöä, jotka liikkuvat pääosin pieninä partioina. Harjoitukseen ei liity helikopteritoimintaa.
Harjoituksessa koulutetaan varusmiehiä ja palkattua henkilöstöä joukkotuotannon mukaisissa tehtävissä.
Rykmentti on tehnyt puolustusvoimista annetun lain perusteella päätöksen tiettyjen kiinteistöjen tilapäisestä käyttämisestä puolustusvoimien sotilaalliseen harjoitustoimintaan tällä ja ensi viikolla. Päätös koskee lähes 40 kunnan alueella lähinnä Pohjois- ja Itä-Suomessa olevia harjoituskäyttöön tarvittavia kiinteistöjä. Harjoitusjoukot eivät harjoittele taajamissa eivätkä kiinteistöjen piha-alueilla.
Maavoimat ampuu Rovajärvellä
Maavoimien vaikuttamisharjoitus (MVH2014) järjestetään Rovajärven ampuma-alueella ensi tiistaista alkaen runsaan kahden viikon mittaisena. Kesäkuun 5. päivä päättyvä harjoitus muodostuu tykistön taisteluosasto- ja järjestelmäharjoituksista, maavoimien panssarintorjunta- ja panssarivaunuharjoituksesta sekä rajajoukkojen harjoituksesta.
Maavoimien vaikuttamisharjoitus on laaja ja vaativa usean aselajin sekä järjestelmän yhteistoimintaharjoitus. Se on kehittynyt valtakunnallisesta tykistön ampumaharjoituksesta. MVH2014 on puolustusvoimien suurin sotaharjoitus vuonna 2014.
Maavoimien vaikuttamisharjoitukseen osallistuu varusmiehiä ja palkattuun henkilökuntaan kuuluvia yli 20:sta puolustusvoimien joukko-osastosta, laitoksesta ja esikunnasta. Pääosat harjoitusjoukoista muodostuvat Tykistöprikaatin, Kainuun prikaatin, Karjalan prikaatin, Panssariprikaatin, Porin prikaatin, Maasotakoulun, Jääkäriprikaatin, Utin jääkärirykmentin, Viestirykmentin ja Uudenmaan prikaatin joukoista.
Harjoitusjoukot siirtyvät Rovajärvelle ensi tiistain ja keskiviikon aikana ja torstai 22.5. on ensimmäinen varsinainen harjoituspäivä.