USU: Yli puolet kansasta turvautuu vaalikoneisiin

Vaalikoneet ovat yli puolelle suomalaisista ensisijainen tiedonhankintakanava kuntavaaleissa.
Kuukausiliite perusti analyysinsä vaalikonevastauksiin. LEHTIKUVA/VESA MOILANEN
Kuukausiliite perusti analyysinsä vaalikonevastauksiin. LEHTIKUVA/VESA MOILANEN

Uutissuomalaisen teettämän gallupin mukaan 52 prosenttia suomalaisista hakee tietoa ehdokkaista äänestyspäätöksensä tueksi ensisijaisesti vaalikoneista. Toiseksi suosituin tapa on hankkia tietoa uutisista (9 %) ja kolmanneksi suosituin suoraan ehdokkaalta (8 %).

Alle 30-vuotiaista 69 prosenttia pitää vaalikoneita ensisijaisena keinona löytää ehdokas. Yli 70-vuotiaissa vastaava luku on 34 prosenttia, mutta heillekin vaalikone on suosituin tiedonhankintakanava.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Vaalikoneiden merkitys tiedonhankintatapana on suurin vasemmistoliiton kannattajien ja pienin keskustan kannattajien joukossa. Keskustaa lukuun ottamatta kaikkien eduskuntapuolueiden kannattajien joukossa vaalikone on selvästi suosituin kanava hankkia tietoa äänestyspäätöksen tueksi.

Ennakkoäänestyksen kynnyksellä toukokuussa 37 prosenttia suomalaisista harkitsi ainoastaan yhden puolueen tai ryhmittymän äänestämistä kuntavaaleissa. Puoluevalinnastaan varmojen osuus ei ole juurikaan noussut alkuvuodesta, sillä aiempien Uutissuomalaisen gallupien mukaan se oli tammikuussa 33 prosenttia ja maaliskuussa 34 prosenttia.

Molempiin gallupkysymyksiin vastasi verkkokyselyssä 18-26.5. tuhat täysi-ikäistä mannersuomalaista. Tutkimuksen on tehnyt Uutissuomalaisen toimeksiannosta Tietoykkönen Oy. Virhemarginaali on 3,1 prosenttiyksikköä suuntaansa.

Mainos