Useiden tuhansien korkeakouluopiskelijoiden terveydenhoitomaksut ovat menneet pääsisäisen jälkeen ulosottoon. Kela lähetti ulosottoon noin 8 500 maksua, joiden eräpäivä oli 31. tammikuuta. Määrä vastaa noin kolmea prosenttia maksuvelvollisista opiskelijoista, kertoo Uutissuomalainen.
Korkeakouluopiskelijoiden terveydenhoitomaksu muuttui viime vuoden alusta. Ylioppilaiden terveydenhoitosäätiön YTHS:n palvelut laajenivat koskemaan myös ammattikorkeakouluopiskelijoita.
Opiskelijoiden pitää maksaa maksu oma-aloitteisesti Kelalle jokaiselta lukukaudelta eli kaksi kertaa vuodessa. Tänä vuonna maksu on 35,80 euroa lukukaudessa. Aiemmin yliopisto-opiskelijat maksoivat maksun ylioppilaskunnan jäsenmaksun yhteydessä, ja ammattikorkeakouluopiskelijat olivat kuntien terveydenhuollon piirissä.
Suomen opiskelijakuntien liiton (Samok) hyvinvointipolitiikan asiantuntija Ninni Kuparisen mukaan terveydenhoitomaksun eräpäivää pitäisi siirtää. Siten maksun eräpäivä koittaisi myöhemmin kuin takaraja läsnä olevaksi ilmoittautumiselle. Nyt ne ovat samana päivänä.
– Näin Kelalle ehtisi siirtyä tieto siitä, ketkä ovat ilmoittautuneet läsnä oleviksi, ja se ehtisi tiedottaa maksuvelvollisia nykyistä paremmin.





