USU: Suomeen lisää kriisikuntia

Kriisikuntia tulee lisää uudella perusteella.

Uutissuomalaisen mukaan lisää kriisikuntia tulee, kun kuntalain velvoite kunnan taseeseen kertyneiden alijäämien kattamisesta täyttyy ensimmäisen kerran vuoden 2020 lopussa

– Tässä vaiheessa arvio on, että kriisikuntia tulisi tällä uudella perusteella noin 7-8, sanoo neuvotteleva virkamies Vesa Lappalainen valtiovarainministeriöstä.

Uutissuomalaisen selvityksen mukaan Suomessa on yhdeksän kuntaa, joilla on enää tämä vuosi aikaa kattaa tappiollisista tilinpäätöksistään kertyneitä alijäämiä. Nämä kunnat ovat Akaa, Haapajärvi, Hankasalmi, Humppila, Kihniö, Muonio, Pielavesi, Raasepori ja Vaasa. Lähes kaikkia odottanee arviointimenettely.

Alijäämät vaihtelevat kuntien Uutissuomalaiselle ilmoittamien vuoden 2019 tilinpäätösennusteiden mukaan vajaasta 300 yli 600 euroon asukasta kohti laskettuna. Katettavaa on Humppilan ja Muonion sadoista tuhansista euroista Vaasan 21,5 miljoonaan euroon.

Useimmilla alijäämät ovat kasvaneet vuodesta 2015, josta kattamisvelvoite alkoi.

Uutissuomalaisen tiedot alijäämistä yllättivät Kuntaliiton pääekonomistin Minna Punakallion.

– Tilanteen vakavuus yllättää ja se, että monenkokoisia kuntia on punaisella. Menojen ja tulojen epäsuhtaa pitää pystyä erilaisilla keinoilla tasapainottamaan, hän sanoo.

Alijäämien kattamisvelvoite koskee myös kuntayhtymiä. Valtiovarainministeriön tiedossa on 11 kuntayhtymää, joilla on ollut kertynyttä alijäämää koko ajan vuosina 2015–18. Niillä on tämän vuoden loppuun asti aikaa päästä plussalle.

Jos alijäämää ei kateta määräajassa, valtiovarainministeriö voi määrätä selvityshenkilön, joka tekee kuntayhtymälle ja sen jäsenkunnille ehdotuksen talouden tasapainottamiseen tähtäävästä sopimuksesta.

Mainos