USU: Sote-lakien hyväksyminen siirtynee syksyyn, perustuslakivaliokunnan lausunto viivästyttää

Eduskunnan oli tarkoitus hyväksyä lait heinäkuun alussa, kertoo Uutissuomalainen.

Eduskunnan pääsihteerin Maija-Leena Paavolan mukaan eilen selvisi, että perustuslakivaliokunnan lausunto sote- ja maakuntalaeista valmistuu vasta juhannuksen jälkeen. Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta laatii laeista lausuntojen jälkeen mietintönsä.

– Jos perustuslakivaliokunnan lausunto tulee vasta juhannusviikon jälkeen ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan pitäisi pystyä samaan mietintö siitä aikaiseksi, niin se (heinäkuun alku) on mahdoton aikataulu. Näkisin, että se menee syksyyn, syyskuun alkuun, Paavola sanoi.

Eduskunnan varapuhemiehen Mauri Pekkarisen (kesk.) mukaan vaihtoehtoja on kaksi. Eduskunta päättää sote-paketista, kun se palaa istuntotauolta syyskuun alussa tai eduskunta kutsutaan elokuussa koolle muutamaksi päiväksi. Pekkarinen ei kuitenkaan pidä eduskunnan koolle kutsumista elokuussa todennäköisenä.

– Jokin aika sitten ajateltiin, että kaikki olisi valmista eduskunnan osalta 7. heinäkuuta. Sitä taetta ei voi missään tapauksessa antaa, Pekkarinen sanoi.

Mainos