Viime vuonna hakemuksia tuli 435, mikä oli selvästi enemmän kuin kahtena edellisenä vuonna. LEHTIKUVA/TIMO JAAKONAHO

USU: Reserviläisten hakeutuminen siviiliin lisääntynyt

Jo 153 Puolustusvoimien reserviläistä on hakeutunut siviilipalvelusvelvollisiksi alkuvuoden aikana.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Uutissuomalaisen mukaan määrä on Siviilipalveluskeskuksen tilastojen mukaan huomattavasti suurempi kuin vastaavana aikana viime vuosina.

Siviilipalvelusjohtaja Mikko Reijonen Siviilipalveluskeskuksesta arvioi Uutissuomalaiselle, että alkuvuoden suurta hakemusmäärää selittää julkinen keskustelu Ukrainan ja Venäjän kiristyneestä tilanteesta sekä Natosta.

Reijosen mukaan reserviläisten halukkuus hakea täydennyspalvelukseen alkoi nousta jo viime syksynä. Viime vuonna hakemuksia tuli 435, mikä oli selvästi enemmän kuin kahtena edellisenä vuonna. Vuonna 2020 hakijoita oli 322 ja vuonna 2019 puolestaan 358.

Reservistä siviilipalvelusvelvolliseksi siirtyminen tarkoittaa, että varusmiespalveluksen suorittanut henkilö hakee täydennyspalvelukseen ja suorittaa sen Siviilipalveluskeskuksen määräämässä koulutuksessa.

Hakija vapautuu Puolustusvoimien reservin tehtävistä myös poikkeusolojen aikana.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)