Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kalle Jokinen sanoo Uutissuomalaiselle, että kirje liittyy lakiesitysten aikataulutusprosessiin.
– Me haluamme koordinoida prosessin etenemistä eduskunnassa, kun tiedetään, että vaalikausi on lopussa. Haluamme, että koordinaatio tapahtuu yhdessä puhemiesneuvoston kanssa niin, että asiat tehdään ajallaan ja koordinaatio on yhteneväinen.
Jokinen kuitenkin torjuu näkemyksen, että kirje liittyisi mahdollisiin valiokunnissa tapahtuviin jarrutuksiin. Kyse on siitä, että keskeiset lakiehdotukset ehditään viedä läpi ennen vaalikauden päättymistä.
– Siellä on vielä monta asiaa, jossa joku valiokunta antaa toiselle valiokunnalle lausunnon, joka tekee lakiehdotuksesta mietinnön. Tähän rytmitykseen halutaan kokonaisnäkemys, että se on yhteneväinen sekä puhemiesneuvostossa, valiokuntien puheenjohtajilla että eduskuntaryhmien puheenjohtajilla.
Keskustan Antti Kaikkonen sanoo Uutissuomalaiselle ryhmäjohtajien haluavan kiinnittää huomiota siihen, että valiokunnat toimivat asianmukaisesti, mutta ripeästi, jotta tämän vaalikauden isoin ja tärkein kokonaisuus saadaan vietyä maaliin.
– Kyllähän tässä viimeisen vuoden aikana monenlaista koukeroa on nähty ja toivottavasti tässä loppusuoralla ei sellaista tapahdu.
Sinisten ryhmyri Simon Elo sanoo, että sote- ja maakuntauudistuksen kohdalla ollaan tiukassa tilanteessa.
– Eduskunnan työjärjestyksessäkin sanotaan, ettei mitään aiheetonta jarrutusta saa valiokuntatyössä esiintyä ja halusimme ennakoivasti tästä muistuttaa. Minähän olen sanonut jo viime vuonna, että sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja Krista Kiuru (sd.) on aiheetonta jarruttamista tehnyt, hän toteaa.