USU: Oikeusministeri rukkaisi vaalirahoituslakia

Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (r.) haluaa muuttaa vaalirahoituslain nykyistä avoimemmaksi.

Syksyn aikana asetetaan lain uudistamiseksi parlamentaarinen työryhmä, kertoo Uutissuomalainen.

– Mielestäni on pohdittava, miten vaalirahoituslain tarkoitus eli avoimuuden lisääminen voidaan nykyistä paremmin toteuttaa myös käytännössä, Anna-Maja Henriksson sanoo Uutissuomalaiselle.

Kevään eduskunta- ja eurovaalien jälkeen keskusteltiin jälleen siitä, kuinka helposti lain pykäliä voidaan kiertää. Nyt suuri osa vaalirahoittajista jää anonyymeiksi.

Nykyinen lainsäädäntö on ollut voimassa kymmenen vuotta. Lain arkkitehti, vaalirahoituksen uudistamista selvittäneen toimikunnan puheenjohtaja Lauri Tarasti sanoo Uutissuomalaiselle olevansa lakiin erittäin tyytyväinen.

– Olen tietysti asiassa subjektiivinen, mutta mielestäni systeemi on toiminut hyvin. Se on ollut vaalirahoituskohun jälkeen kymmenen vuotta rauhallisessa jamassa, hän toteaa.

Hänen mielestään anonyymin tuen rajaa voisi tarkistaa alaspäin nykyisestä 1500 eurosta.

– Aina kuitenkin löytyy keino käyttää esimerkiksi bulvaania. Rahavirtojen täydellinen estäminen ja valvominen on aivan mahdotonta, Tarasti sanoo.

Mainos