USU: Migriin lisää työntekijöitä Ukrainasta paenneiden vuoksi

Ukrainalaiset ovat tänä vuonna jättäneet Suomessa yhteensä 3090 kansainvälisen suojelun hakemusta.
Asiointijonoa Maahanmuuttovirasto Migrin Malmin pisteessä Helsingissä. LEHTIKUVA/EMMI KORHONEN
Asiointijonoa Maahanmuuttovirasto Migrin Malmin pisteessä Helsingissä. LEHTIKUVA/EMMI KORHONEN

Maahanmuuttovirasto palkkaa välittömästi useita kymmeniä työntekijöitä lisää Ukrainasta sotaa Suomeen paenneiden vuoksi. Jos kriisi jatkuu, lisää työntekijöitä rekrytoidaan tarpeen mukaan, kertoo Maahanmuuttoviraston ylijohtaja Jari Kähkönen Uutissuomalaiselle.

– Olemme rekrytoimassa nyt ensi hätään 38 henkilöä vastaanottokeskuksiimme, jotka ovat tässä keskeisessä roolissa. Pyrimme saamaan ihmiset mahdollisimman pikaisesti töihin.
Kähkösen mukaan vastaanottokeskuksiin haetaan ohjaajia sekä sosiaali- ja terveydenhuollon ammattihenkilöstöä.

Suomessa on 27 vastaanottokeskusta. Maahanmuuttovirasto on Ukrainan sodan vuoksi lisännyt niihin noin 2[nbsp]000 majoituspaikkaa. Lauantain tietojen mukaan vastaanottokeskuksissa on vapaana noin 1800 paikkaa.

– Olemme toki varautuneet siihenkin, että mahdollisesti joudumme perustamaan uusia vastaanottokeskuksia, Kähkönen sanoo Uutissuomalaiselle.

Maahanmuuttoviraston lauantaiaamun tietojen mukaan ukrainalaiset ovat tänä vuonna jättäneet Suomessa yhteensä 3[nbsp]090 kansainvälisen suojelun hakemusta.

Viime päivinä kansainvälistä suojelua hakevien ukrainalaisten määrä Suomessa on kasvanut useilla sadoilla päivittäin. Esimerkiksi perjantaina ukrainalaiset jättivät 630 tilapäisen suojelun ja 33 turvapaikkahakemusta.

Mainos