USU: Käräjäoikeuksien vähentämiselle vahva kannatus laamannien keskuudessa

Uudistusta kannattavien laamannien mukaan suuremmissa yksiköissä on paremmat mahdollisuudet erikoistua ja lisätä asiantuntemusta.

Hallituksen esitys käräjäoikeuksien vähentämisestä on parhaillaan eduskunnan käsittelyssä. Esityksen mukaan käräjäoikeuksien määrä vähenisi nykyisestä 27:stä 20:een vuonna 2018. Lisäksi yhdeksän kansliaa ja 14 istuntopaikkaa lopettaisi toimintansa.

Yli puolet Uutissuomalaisen kyselyyn osallistuneista käräjäoikeuksien laamanneista kannattaa käräjäoikeusverkon harventamista. Kyselyyn vastasi Manner-Suomen 26:sta käräjäoikeuden laamannista 21. Heistä 13 pitää karsintaa oikeansuuntaisena toimena.

Uudistusta kannattavien laamannien mukaan suuremmissa yksiköissä on paremmat mahdollisuudet erikoistua ja lisätä asiantuntemusta.

– Maailma on muuttumassa kovaa vauhtia. Myös lainkäyttötyö muuttuu koko ajan vaativammaksi ja odotukset laadun suhteen kasvavat, toteaa Varsinais-Suomen käräjäoikeuden laamanni Martti Juntikka.

Oikeaksi määräksi suurin osa lakkauttamisia kannattavista laamanneista määrittelee joko nyt ehdotetun 20 tai aikaisemmin esillä olleet 14 tai 17 käräjäoikeutta.

Oulun käräjäoikeuden laamanni Antti Savela ehdottaa kaikkien käräjäoikeuksien yhdistämistä yhdeksi koko maassa toimivaksi käräjäoikeudeksi.

Muutamat vastaajat myös kehittäisivät koko tuomioistuinverkkoa muun muassa yhdistämällä korkeimman oikeuden ja korkeimman hallinto-oikeuden tai hovioikeudet ja hallinto-oikeudet.

Käräjäoikeusverkon supistamista vastustaa seitsemän kyselyyn osallistunutta laamannia. Ongelmana nähdään muun muassa liian pitkiksi nousevat välimatkat toimipisteiden välillä sekä ruotsinkielisten palvelujen heikkenemisen. Myös tavoiteltujen säästöjen toteutumista epäillään.

Mainos