USU: Ennätysmäärä ei ottanut opiskelupaikkaa vastaan

Jopa lääkäri- ja opettajankoulutuksen paikoille sanottiin ei.

Opiskelupaikasta kieltäytyneiden määrä lähes kaksinkertaistui viime vuoteen verrattuna, kertoo Uutissuomalainen.

Yliopistoihin hyväksytyistä hakijoista 2[nbsp]502 ei ottanut paikkaa vastaan, kun viime vuonna kieltäytyneitä oli 1[nbsp]416. Ammattikorkeakouluissa opiskelupaikasta kieltäytyneitä oli nyt 4[nbsp]356, kun viime vuonna määrä oli 2[nbsp]226.

Yksittäisiä opiskelupaikkoja jätettiin ottamatta vastaan myös kaikkein suosituimmilla aloilla, kuten lääketieteessä ja oikeustieteissä.

Itä-Suomen yliopiston akateeminen rehtori Tapio Määttä sanoo Uutissuomalaiselle, että kieltäytyminen suosituimmista opiskelupaikoista on ilmiönä uusi.

Yksi syy ilmiöön ovat koulutusalojen yhteiset valintakokeet, joissa voi hakea useaan yliopistoon yhdellä kerralla. Toisena selityksenä on valintakoeuudistus, joka teki todistusvalinnasta pääväylän korkeakouluihin ja helpotti hakemista. kun pääsykokeeseen ei tarvitse valmistautua.

Määttä ei näe opiskelupaikasta kieltäytyneiden määrän kasvua ongelmaksi, joka vaatisi muuttamaan valintakoejärjestelmää. Opiskelupaikkoja ei jää täyttämättä, sillä niitä tarjotaan varasijoille päässeille hakijoille.

Määttä toteaa myös, että kyse on yksilön valinnoista. Hakija voi päätyä asiaa tarkemmin mietittyään tulokseen, ettei ala ole hänelle sopiva.

Mainos