Tähän saakka rahat on kohdistettu pääasiassa Itä- ja Pohjois-Suomeen. Uutissuomalaisen kyselyyn vastasivat kaikki ryhmänjohtajat.
– Aluekehityksessä on tulevallekin ohjelmakaudelle tärkeää parantaa koko maan edellytyksiä vahvistaa työllisyyttä ja pk-sektorin kasvumahdollisuuksia ja näin vähentää alueiden eriarvoisuutta, SDP:n ryhmänjohtaja Antti Lindtman sanoo Uutissuomalaiselle.
– Aluekehitysrahoituksen pitäisi palvella mahdollisimman hyvin koko Suomea ja niin, että erilaisten alueiden omaleimaiset tarpeet huomioidaan mahdollisimman hyvin, toteaa keskustan Antti Kurvinen.
Vihreiden vararyhmyri Saara Hyrkön mukaan on varmistettava, että rahoitus kohdentuu vaikuttavasti ilmastokestäviin ja sosiaalista oikeudenmukaisuutta edistäviin hankkeisiin Itä- ja Pohjois-Suomen erityisasema ja tukien pysyvyys huomioiden.
Vasemmistoliito Paavo Arhinmäki (vas.) mukaan varojen avulla pitää pyrkiä vahvistamaan tasa-arvoista aluekehitystä koko maassa sekä tukea elinkeinoelämän elinvoimaisuutta ja siten eri alueiden ja kasvukeskusten hyvinvointia mahdollisimman vaikuttavalla tavalla.
Perussuomalaisten ryhmänjohtaja Ville Tavion mukaan olisi syytä huomioida alueelliset talousnäkymät ja työttömyystilanne tasaisemmin ympäri Suomea.
Kokoomuksen Kai Mykkänen sanoo, että aluekehitysrahoitusta jaettaessa on edistettävä koko Suomen etua. Alueiden saamaa rahoitusta on tarkasteltava kokonaisuutena siten, että huomioidaan rahoituksen maantieteellinen kohdentuminen, alueilla toteutettavat toimet sekä alueiden erityispiirteet.
– Pohjois- ja Itä-Suomen tärkeän roolin lisäksi on huomioitava tasapuolisesti myös Länsi- ja Etelä-Suomen haasteet ja kehityspotentiaali, Mykkänen toteaa Uutissuomalaiselle.