USU: Ajokieltojen määrä kasvoi keväästä rajusti

Katsastusuudistuksen myötä kuudessa viikossa määrättiin lähes 5000 ajokieltoa.

Katsastusten perusteella annetut ajokiellot ovat lisääntyneet sen jälkeen, kun katsastuskriteereitä ja -aikoja muutettiin toukokuussa, kertoo Uutissuomalainen.

Trafin tietojen mukaan katsastusasemilla määrättiin kuudessa viikossa 21.5.–3.7.2018 noin 4800 ajokieltoa. Vuoden ensimmäisen puoliskon aikana niitä määrättiin 3[nbsp]870.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Koko vuonna 2017 ajokieltoja annettiin noin 8700. Yksi ajoneuvo voi saada kiellon useasta syystä.

Ajokieltoon johtavien vikojen listaa laajennettiin toukokuussa. Eniten ajokieltoja määrättiin huonoista renkaista, noin 1500. Ajokiellon voi nyt saada, jos renkaan urasyvyys on alle 1,6 millimetriä. Ennen uudistusta urasyvyyden takia saattoi saada vain hylkäyksen.

Vuotavista jarruputkista annettiin kuudessa viikossa kaikkiaan 1 100 ajokieltoa. Kieltoja määrättiin myös muun muassa heikkotehoisista tai toimimattomista seisontajarruista. Tuulilasivioista ei annettu yhtään ajokieltoa.

Yksikönpäällikkö Olli Ahtola Trafista sanoo USU:lle ajokieltojen lisäystä merkittäväksi. Hän pitää hyvänä, että huonoista renkaista annetaan ajokieltoja.

– Toivotaan, että tämänkin kautta autoilijoiden tietoisuus renkaiden kunnon merkityksestä kasvaa.

Poimintoja videosisällöistämme

Korjauskehotusten ja hylkäysten määrä ajanjaksolla väheni hiukan.

Myös katsastusajat muuttuivat toukokuussa. 4–10-vuotias henkilö- tai pakettiauto katsastetaan joka toinen vuosi.

Yksityisten katsastustoimipaikkojen liiton toiminnanjohtajan Björn Ziesslerin mukaan katsastusten määrä kesäkuussa väheni hiukan vuoden takaisesta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Osaltaan se voi johtua siitä, että julkisuudessa oli paljon katsastuskriteerien tiukentumisesta. Joten huhti-toukokuussa toimipaikoissa oli melkoinen ryysis, Ziessler sanoo USU:lle.

Ziesslerin mukaan katsastusaikavälien muutos tietää vaikeuksia yrittäjille. Liitto on ennakoinut, että vuonna 2019 katsastusmäärät putoavat rajusti ja seuraavana vuonna määrä jälleen nousevat.

–  Tämä tietää konkursseja ja irtisanomisia alalla, Ziessler toteaa.

Mainos