New York Times perustaa tietonsa sille vuodettuihin Yhdysvaltojen asevoimien asiakirjoihin. Lehden mukaan sabotointiohjelman on suunnattu Pohjois-Korean ohjuskokeita vastaan ja sen perusti maan silloinen presidentti Barack Obama vuonna 2014.
Pohjois-Korean vuoden 2014 jälkeisistä ohjuskokeista iso osa on epäonnistunut, mutta sabotointi ei ole kyennyt pysäyttämään ohjusohjelman etenemistä.
Asiasta ensimmäisenä Suomessa kertoneen Iltalehden mukaan myös Pohjois-Korea on jatkuvasti kehittänyt omaa kybertaisteluvalmiuttaan ja saattaisi olla valmis tekemään vaarallisen kyberhyökkäyksen Yhdysvaltoja vastaan.
Pohjois-Korean ohjusten kantomatkan arvellaan olevan noin 3 500 kilometriä. Maan tavoitteena on kuitenkin kehittää ohjuksia, joiden kantomatka olisi 11 000 kilometriä.