Italia on antanut Yhdysvalloille luvan tehdä lennokki-iskuja Libyassa sijaitsevia Isis-kohteita vastaan Italiasta käsin, kertoo Financial Times viitaten The Wall Street Journaliin.
Yhdysvaltain on tarkoitus käyttää Sisiliassa sijaitsevaa lentotukikohtaa ilmaiskujansa varten, Yhdysvaltain ja Italian virkamiehet kertoivat maanantaina.
Yhdysvallat ja Italia tehostavat yhteistyötään Isistä vastaan. Isis-jihadistit pyrkivät laajentamaan hallussaan olevia alueita sodan repimässä Libyassa.
Maat pääsivät sopimukseen asiasta viime kuussa. Italian on kuitenkin hyväksyttävä kaikki lennokki-iskut, jotka käynnistetään sen maaperältä.
Lennokkeja voidaan käyttää ainoastaan puolustuksellisiin tarkoituksiin tai maassa operoivien kansainvälisen liittouman erikoisjoukkojen suojelemiseen Isiksen hallitsemilla alueilla.
Lennokkeja on tarkoitus käyttää pääosin Libyassa, joka sijaitsee noin 500 kilometrin päässä Sisilian rannikosta.
Italialainen puolustusministeriön virkamies kertoi, että lennokkeja voidaan kuitenkin käyttää kaikilla Isiksen hallitsemilla alueilla, myös Irakissa ja Syyriassa.
Yhdysvaltain lennokit ovat suorittaneet tiedustelu- ja valvontatehtäviä Sigonellan tukikohdasta vuodesta 2011 alkaen.
Italia ei hyväksynyt lennokkien käyttämistä ilmaiskuihin ennen viime kuussa syntynyttä sopimusta. Italia on pelännyt lennokki-iskujen aiheuttavan siviiliuhreja.