Esitutkinnassa kolmea puolustusvoimien sotilasvirassa palvelevaa upseeria kuultiin epäiltyinä virkavelvollisuuden rikkomiseen ja törkeään virka-aseman väärinkäyttöön. Upseerien epäiltiin antaneen keskuksen toiminnan kehittämisen ja siihen liittyneen piirikortin hyödynnettävyyden osalta virheellistä tietoa hankinnasta päättäneille tahoille.
Upseerien epäiltiin vaikuttaneen siihen, että puolustusvoimat oli hankkinut mainitunpiirikortin, jota puolustusvoimat ei ole voinut hyödyntää millään tavalla. Puolustusvoimille aiheutuneen vahingon määräksi on ilmoitettu 647 416 euroa.
Valtionsyyttäjän mukaan asiassa ei ole todennäköisiä syitä rikoksesta epäiltyjen syyllisyyden tueksi. Esitutkinta-aineiston perusteella epäiltyjen ei ole osoitettu ylittäneen toimivaltuuksiaan tai laiminlyöneen tehtäviään taikka toimineen hyötymis- tai vahingoittamistarkoituksessa.
– Kyse on ollut kehityshankkeesta, jota on käsitelty puolustusvoimien eri elimissä lähes kahden vuoden ajan. Asian käsittelyyn on osallistunut useita eri tahoja, joiden näkemykset piirikortin käytettävyydestä ovat poikenneet toisistaan, Hämäläinen sanoo.
Lopullinen päätös kortin hyödyntämättä jättämisestä on syyttäjän mukaan perustunut muihin kuin epäiltyjen tiedossa olleisiin syihin eikä heillä hankintapäätöstä tehtäessä ole ollut perusteltua syytä epäillä, etteikö kortti olisi ollut hyödynnettävissä.