Donetskissa suojattiin tietä drooniverkolla syyskuussa. AFP / LEHTIKUVA / OLEG PETRASIUK

Upseeri IS:lle: Tämä on suurin muutos sodankäynnissä

Lennokkeja hyödynnetään rintamalla monella tavalla.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Maanpuolustuskorkeakoulun strategian opettaja, kapteeni Anssi Heinämäki sanoo Ilta-Sanomille, että Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa tulee jäämään historiaan droonisotana.

Hänen mukaansa Ukrainan droonit ovat pakottaneet hyökkääjän suuret motorisoidut keskittymät suojautumaan.

– Keskeinen muutos on se, että Venäjän hyökkäysyrityksissä panssarivaunut ja muut ajoneuvot on jätetty pois. Panssarikolonnilla ei päästä etenemään. Siihen puututaan välittömästi lennokeilla, Heinämäki sanoo IS:n Ukraina-studiossa.

Tämä on johtanut Heinämäen mukaan siihen, että alueen saaminen haltuun on hidasta ja tuottaa paljon tappioita.

Tuoreimpana taktiikkanaan Venäjä hyödyntää taistelualueen tehokasta eristämistä.

– Se käyttää drooneja [rintamalinjan] taakse katkaistakseen huoltoyhteyksiä, jotta sinne ei saada materiaalia, varusteita, uusia miehiä. Se pääsee kuluttamaan niitä alueita, joihin se yrittää hyökätä.

– Tämä on varmaan keskeisin lennokkeihin [ja drooneihin] liittyvä tapa tällä hetkellä, mitä hyödynnetään, Heinämäki kertoo.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)