Unohtumaton matkamuisto vaanii sinua – eikä kotivakuutus korvaa

Kotivakuutuksista ei luteiden aiheuttamissa vahinkotapauksissa ole juurikaan apua, käy ilmi FINEn Vakuutus- ja rahoitusneuvonnan selvityksestä.

Vakuutusyhtiöt korvaavat FINEn Vakuutus- ja rahoitusneuvonnan selvityksen mukaan ludevahinkoja vain lähinnä matkatavaravakuutuksista.

Matkatavaravakuutuksista korvataan lähinnä matkatavaroita ja niiden puhdistuskuluja. Vahingot voivat kuitenkin olla suuria, jos luteita kulkeutuu omaan asuntoon. Kotivakuutuksista ei näissä tilanteissa ole juurikaan apua.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kuusi yhtiötä kahdeksasta korvaa matkatavaravakuutuksesta matkalaukun ja sen sisällön puhdistamisesta aiheutuneita kuluja. Jos matkatavarat on jouduttu hävittämään kokonaan, korvataan vahingot matkatavaravakuutuksesta.

Mikään yhtiö ei kuitenkaan korvaa välttämättömien, uusien tavaroiden hankintaa matkakohteessa.

Jos luteet ovat kulkeutuneet kotiin, joutuu asukas pääsääntöisesti vastaamaan itse luteiden hävittämisestä aiheutuneista kuluista ja irtaimistovahingoista.

Ludehavainnoista kotona pitää myös aina kertoa heti isännöitsijälle ja vuokranantajalle, sillä luteet ovat nopeita leviämään ja niitä on vaikea hävittää.

Älä pidä matkalaukkua hotellissa sängyn alla

Suurkaupunkeihin ja Kaukoitään suuntautuneiden matkojen kasvu ovat FINEn mukaan tuoneet ludeongelmat myös Suomeen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Luteet välttää parhaiten olemalla valppaana ja tekemällä pienen tarkastuksen yöpymispaikkansa sängyn patjaan, alustaan ja jalkoihin. Luteet jättävät pieniä tummia pisteitä pintoihin. Myös ikävä ihottuma ja kutina saattavat paljastaa luteet. Jos puremat edellyttävät lääkärissä käyntiä, voi hoitokulukorvausta hakea matkustaja- ja yksityistapaturmavakuutuksista, FINEn vakuutusasiantuntija Mira Aarre kertoo tiedotteessa.

Hän muistuttaa, että matkalaukkua ei kannata koskaan säilyttää hotellissa sängyn alla, vaan mieluiten kaapissa suljettuna.

– Jos yhtään epäilee, että ylimääräisiä matkalaisia on laukuissa mukana, kannattaa kotiin palattuaan viedä laukut suljettuina yli 60 °C saunaan kahdeksi tunniksi tai pakkaseen -18 °C viikoksi.

Mainos