Unkarin pääministeri pohtii kuolemanrangaistuksen ottamista käyttöön

Unkarin pääministeri Viktor Orbanin pohdiskelee kuolemanrangaistuksen ottamista uudelleen käyttöön, kertoo sanomalehti La Repubblica.

Viktor Orbanin mukaan kysymys kuolemanrangaistuksen ottamisesta uudelleen käyttöön on otettava asialistalle. Unkari luopui kuolemanrangaistuksesta entisen itäblokin vapautuessa vuonna 1989.

Kyseessä on La Repubblican mukaan oikeistolaista Fidesz –puoluetta johtavan Orbanin jatkuva taktiikka padota kansallismielisen ja äärioikeistolaisen Jobbik -puolueen kannatuksen kasvua. Jobbikin suosio on noin 22 prosentissa ja se on maan toiseksi suurin puolue.

Pontimen lausunnolle antoi liikkeenharjoittajan murha ryöstön yhteydessä.

Ongelmana on, että Euroopan unioni kieltää kuolemanrangaistuksen käytön. Orban kuitenkin sanoo haluavansa asiasta keskustelua.

Orbanin puheet ja toimet ovat aiheuttaneet arvostelua EU:ssa aiemminkin. Hän muun muassa rajoittanut lehdistönvapautta ja oikeuslaitoksen riippumattomuutta sekä leikannut merkittävästi parlamentin ja keskuspankin valtaa.

Niin ikään EU:ssa on pantu merkille hänen Venäjän vastaisten pakotteiden arvosteleminen, Vladimir Putinin kanssa kaveeraaminen sekä lausunnot, joiden mukaan ”liberaalinen demokratia ei toimi”.

Mainos