UNHCR: Etelä-Sudanin kriisi syvenee, pakolaismäärä kasvaa

YK:n pakolaisjärjestö UNHCR arvioi Etelä-Sudanin kriisin syventymisen aiheuttavan pakolaismäärän kasvun lähes 140 000 hengellä tämän vuoden loppuun mennessä.

Kriisin pahentumisen vuoksi UNHCR ja maailman ruokaohjelma WFP vetosivat jo maanantaina lahjoittajiin noin 370 miljoonan Yhdysvaltain dollarin saamiseksi pikaiseen apuun naapurimaihin pyrkivien tuhansien eteläsudanilaisten auttamiseksi.

Joulukuun puolivälissä puhjenneiden taistelujen alkamisen jälkeen yli 204 000 ihmistä on paennut Etelä-Sudanista Sudaniin, Ugandaan, Etiopiaan ja Keniaan. Epävarman tilanteen jatkuminen ja kasvava elintarvikepula kasvattavat UNHCR:n arvion mukaan pakolaismäärän tämän vuoden loppuun mennessä 340 000:een.

Viime päivinä eteläsudanilaisia on paennut maasta 2 000 hengen päivävauhdilla. Suurin osa heistä suuntaa Etiopiaan ja Ugandaan. Monet pakolaisista ovat saapuneet näännyksissä, aliravittuina ja terveydeltään heikkoina. Enemmistö on naisia, lapsia ja vanhuksia.

Etelä-Sudanin sisällä on UNHCR:n arvion mukaan edelleen noin 708 000 ihmistä, jotka ovat siirtyneet pois kotoaan. Lisäksi 3,7 miljoonaan ihmisen ravinnonsaanti on epävarmaa. Siksi UNHCR arvioi, että naapurimaiden rajoille tulevien uusien pakolaismassojen virta on erittäin ilmeinen.

Dinkat ja nuerit

Etelä-Sudan on maailman uusin itsenäinen valtio. Se itsenäistyi 9. heinäkuuta 2011 Sudanista, joka samana päivänä tunnusti sen itsenäisyyden.

Kesällä 2013 hallitsevan puolueen sisällä näkyi kiistoja, kun presidentti Salva Kiir – etnisesti dinka – erotti varamiehensä Riek Macharin, joka kuuluu toiseksi suurimpaan etniseen ryhmään nuereihin. Vuoden loppupuolella YK varoitti kytevästä sisällissodasta dinkojen ja nuerien välillä. Tuhannet ihmiset hakivat turvaa YK:n tukikohdista.

Vuoden 2013 lopulla taistelut hallituksen ja kapinallisten välillä kehittyivät täysimittaiseksi sisällissodaksi. Avustusjärjestöjen arvioiden mukaan tuhansia on saanut surmansa.

Mainos