Ulkovallat ruokkivat USA:n levottomuuksia, senaattori varoittaa

Trollit edistävät vastakkainasettelua, Marco Rubio sanoo.

Ulkomaiset trollit ruokkivat vastakkainasettelua ja väkivaltaa Yhdysvaltojen viime päivien mielenosoituksissa, varoittaa senaatin tiedusteluvaliokunnan puheenjohtaja Marco Rubio. Eri some-tilejä on Rubion mukaan yhdistetty ainakin kolmeen ulkoiseen ”vastustajaan”.

Yhdysvalloissa on viime päivinä järjestetty useita mielenosoituksia afroamerikkalaisiin kohdistuvaa poliisiväkivaltaa vastaan. Osa mielenosoituksista on johtanut väkivaltaisiin yhteenottoihin mielenosoittajien ja viranomaisten välillä.

– Vähintäänkin kolmeen ulkomaiseen vastustajaan yhdistetyt some-tilit ovat tänä iltana hyvin aktiivisia mielenosoitusten ja vastareaktioiden tiimoilta, floridalaissenaattori kirjoitti twitterissä lauantai-iltana.

– He eivät luoneet näitä jakolinjoja. Mutta he kannustavat ja edistävät väkivaltaa ja vastakkainasettelua useista näkökulmista, Rubio sanoo.

Mainos