Puhemies esittää Ulf Kristerssonia Ruotsin pääministeriksi

Ruotsin parlamentti äänestää esityksestä ensi viikolla.

Ruotsissa valtiopäivien puhemies Andreas Norlén on pitänyt lehdistötilaisuuden, jossa hän kertoi maan vaikeasta hallituksenmuodostamisen tilanteesta. Puhemiehen mukaan ei ole mahdollisuutta antaa lisää hallitustunnusteluyrityksiä.

Sen sijaan puhemies aikoo esittää ensi viikon maanantaina parlamentille, että pääministeriksi nimitetään maltillisen kokoomuksen puheenjohtaja Ulf Kristersson. Parlamentti äänestää asiasta SVT:n mukaan ensi viikolla.

− Keinoni ovat loppumassa. Haluan ilmoittaa, että tulevana maanantaina annan ehdotukseni pääministeriksi, ja se on Ulf Kristersson, Andreas Norlén sanoi.

Norlén kertoo tavanneensa kaikki puoluejohtajat sen jälkeen, kun sekä Kristersson että sosiaalidemokraattien puheenjohtaja Stefan Löfven epäonnistuivat hallitustunnusteluyrityksissään.

Keskustan Annie Lööfiä pidettiin aiemmin mahdollisena uutena hallitustunnustelijayrittäjänä. Norlén kertoi, että porvaripuolueiden allianssin moderaatit ja kristillisdemokraatit kuitenkin vastustivat ratkaisua.

Jos Kristersson ei voita äänestystä, myös toinen vaihtoehto on Norlénin mukaan olemassa.

Mainos