Ukrainasta paennut jo miljoona ihmistä

YK on harvoin nähnyt niin nopeaa sotaa paenneiden määrän kasvua kuin nyt.
Ukrainalaisia pakolaisia Moldovan pääkaupungissa Chisinaussa torstaina. LEHTIKUVA/AFP Nikolay Doychinov
Ukrainalaisia pakolaisia Moldovan pääkaupungissa Chisinaussa torstaina. LEHTIKUVA/AFP Nikolay Doychinov

– Olen työskennellyt pakolaishätätilanteissa lähes 40 vuotta, ja harvoin olen nähnyt niin nopeaa pakolaisten määrän kasvua kuin tämä. Tunti tunnilta, minuutti minuutilta yhä useammat ihmiset pakenevat väkivallan pelottavaa todellisuutta, toteaa YK:n pakolaisasiain pääkomissaari Filippo Grandi.

– Lukemattomia on joutunut siirtymään maan sisällä. Ja ellei konfliktille saada välitöntä loppua, miljoonat muut joutuvat todennäköisesti pakenemaan Ukrainasta, hän jatkaa lausunnossaan.

Hänen mukaansa UNHCR:n henkilökunta työskentelee Ukrainassa siellä, missä ja milloin voivat pelottavissa olosuhteissa.

– Henkilökuntamme pysyy maassa jopa suurella riskillä, koska tiedämme, että maan tarpeet ovat valtavat, Grandi sanoo.

Hänen mukaansa kansainvälinen solidaarisuus on ollut sydäntä lämmittävää.

– Mutta mikään – ei mikään – voi korvata tarvetta vaimentaa aseita; jotta vuoropuhelu ja diplomatia onnistuvat. Rauha on ainoa tapa pysäyttää tämä tragedia, Grandi toteaa.

Mainos