Ukrainan vaalit – ”Kreml pitää harmaalla alueella”

Tutkijan mukaan Venäjän sekaantuminen Ukrainan aikaisempiin vaaleihin osoittaa, mitä taktiikoita Moskova voi käyttää länsimaita vastaan.

– Kukaan ei tiedä, kuka kerää eniten ääniä sunnuntaina järjestettävissä Ukrainan presidentinvaaleissa, mutta yksi asia on lähes varma: Voittaja ei ole Venäjä-mielinen ehdokas, arvioi Brookings Institution -tutkimuslaitoksen Venäjä-asiantuntija Alina Poljakova analyysissään.

Hänen mukaansa Venäjän käymä sota Ukrainaa vastaan on vakiinnuttanut maan tien kohti euroatlanttista integraatiota.

– Sisäpolitiikkaan liittyvistä erimielisyyksistä huolimatta kaikki kärkiehdokkaat kannattavat Ukrainan jäsenyyttä Natossa ja EU:ssa, Poljakova kirjoittaa.

Näyttelijä-koomikko Volodymyr Zelenskystä ennustetaan vaalien ensimmäisen kierroksen voittajaa. Viimeaikaisten kyselyiden mukaan hän johtaa kisaa selvin luvuin. Vaalien uskotaan menevän toiselle kierrokselle, joka pidetään sunnuntaina 21. huhtikuuta. Politiikan konkari Julia Tymoshenko ja istuva presidentti Petro Poroshenko kilpailevat rinta rinnan kakkopaikasta.

Ukrainasta on muodostunut Venäjän ja lännen välisen kiistelyn pääareena sen jälkeen, kun Venäjä miehitti Krimin ja aloitti sotatoimet Itä-Ukrainassa.

– Ukraina on suuri eurooppalainen maa, jossa asuu 45 miljoonaa ihmistä. Ukrainalla on runsaat luonnonvarat ja paljon inhimillistä pääomaa. Ukrainan onnistuminen tai epäonnistuminen demokraattisten ja taloudellisten uudistusten toteuttamisessa voi kallistaa vaa’an jommankumman hyväksi suurvaltojen välisessä kilpailussa.

– Kreml pyrkii estämään Ukrainan lähenemisen länteen pitämällä sen pysyvästi ”harmaalla alueella”, Poljakova toteaa.

Poimintoja videosisällöistämme

Venäjä horjuttaa Ukrainaa tavanomaisin ja epätavanomaisin sotilaallisin keinoin sekä pyrkii heikentämään maan demokraattisten ja taloudellisten uudistusten ohjelmaa.

– Venäjä on myös käyttänyt Ukrainaa koelaboratoriona testatakseen poliittisen sodankäynnin arsenaaliaan. Tämä pitää sisällään muun muassa informaatio-operaatiot, kyberhyökkäykset ja energiavarojen käytön poliittisten tavoitteiden saavuttamiseksi.

– Ukraina on Venäjän pääkohde. Venäjän valtionmedia, sosiaalisen median trollit ja botit (automatisoitu tili) levittävät valheellisia uutisia Ukrainasta heikentääkseen maan hallituksen legitimiteettiä ja aiheuttaakseen yhteiskunnallisia ristiriitoja.

Poljakovan mukaan länsimaiden pitää Yhdysvaltain johdolla jatkaa Ukrainan tukemista, jotta maa voi puolustautua Venäjää vastaan.

– Ukrainaa ei voi siirtää pysyvästi ”harmaalle alueelle”. Moskova pitää menestyvää, demokraattista Ukrainaa uhkana presidentti Vladimir Putinin autoritaariselle hallinnolle.

– Meidän on varmistettava, että Ukrainan demokraattiset ja taloudelliset uudistukset eivät epäonnistu.

Mainos