Ukrainalaisia sotilaita. AFP / LEHTIKUVA / ANATOLII STEPANOV

Ukrainan sota voi tutkijan mukaan ratketa vain näillä kahdella tavalla

Ukrainalaisilla ei virolaisasiantuntijan mukaan ole muuta vaihtoehtoa kuin voittaa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Virolainen sota-asiantuntija ja historian tutkija Jüri Kotšinevin mukaan Kreml levittää valheita Ukrainan johtajien erimielisyyksistä.

Kotšinev kirjoittaa Postimees -lehdessä julkaistussa kolumnissaan, että venäläiset propagandistit innostuivat Ukrainan asevoimien ylipäällikkö Valeri Zalužnyin toteamuksesta, jonka mukaan sota on umpikujassa. Tämä on Kremlin propagandassa maalattu presidentti Volodymyr Zelenskyin arvosteluksi.

Kotšinev muistuttaa, että Ukraina on kiistänyt erimielisyydet ja välirikon presidentinhallinnon ja armeijan esikunnan välillä.

– Kreml haluaa ukrainalaisten alkavan taistella keskenään. Kaikki huhut Ukrainan sisäisistä konflikteista ovat täysin perusteettomia, Kotšinev kirjoittaa ja viittaa Zelenskyin neuvonantaja Mihailo Podoljakin riidat kiistäviin lausuntoihin.

Ukrainalaisilla ei Kotšinevin mukaan ole muuta vaihtoehtoa kuin taistella yhtenäisenä hyökkääjää vastaan.

– Vaikka lännessä alkaa näkyä konkreettisia väsymyksen merkkejä, Ukraina jatkaa elämän ja kuoleman taistelua ja voittaa. Se voittaa, koska muuta vaihtoehtoa tai toivoa tulevaisuudesta ei ole ole. Tähän sotaan voi olla kaksi ratkaisua. Venäjän imperiumin romahtaminen tai Ukrainan katoaminen maailmankartalta sekä maana että kansakuntana, hän kirjoittaa.

– Ukraina on päättänyt jäädä. Olen myös varma, että se voittaa ja pysyy maana ja kansakuntana. Kremlin hallinto on valmis käyttämään kaikkia tekniikoita – panettelua, propagandaa, suoraa ja epäsuoraa valehtelua.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)