Ukrainalainen verkkolehti Ukrayinska Pravda luonnosteli pahimman mahdollisen vaihtoehdon Ukrainan kriisin ratkaisuksi: maan jakaminen Venäjän suoran hyökkäyksen seurauksena.
Venäläisjoukot etenisivät Dnjepr-joelle ja ottaisivat mahdollisesti myös Ukrainan pääkaupungin Kiovan haltuunsa. Etelässä venäläisvaunut etenisivät aina Odessaan ja lounaaseen Moldovan ja EU-maa Romanian rajoille. Siten Venäjä varmistaisi käytävän Transnistriaan, joka on Venäjän protektoraatti.
Venäjä pystyisi näin varmistamaan myös Ukrainan jäljellä olevat Mustanmeren satamat yhdellä iskulla. Lehden mukaan tämä on myös Venäjän presidentti Vladimir Putinin selkeä suunnitelma.
Myös Nato on varoittanut, että Venäjä voisi miehittää Ukrainan muutamassa päivässä. Moskovalaisen tutkimuslaitoksen (Centre for Analysis of Strategies and Technologies) analyytikon Ruslan Puhkovin mukaan tämä on sotilaallisesti mahdollista, kertoo Der Spiegel.
– Mutta vain siinä tapauksessa, että myös Kiova otetaan haltuun, Puhkov toteaa.
Ukrainan armeija on huonosti organisoitu ja sen moraali on alhainen. Harvat taistelukykyiset yksiköt perääntyisivät Venäjän hyökkäyksen edessä Dnjepr-joelle puolustaakseen Kiovaa.
Pushkovin mukaan lännen reaktiot riippuisivat Venäjän suorittaman operaation nopeudesta. Hän ei kuitenkaan usko, että Putin toteuttaisi näin riskialttiin operaation. Sotilaallisen operaation todennäköisyys on pieni.
– Jos Putin olisi halunnut hyökätä Ukrainaan, hän olisi tehnyt sen jo.
Der Spiegelin haastattelemien asiantuntijoiden mukaan toisena vaihtoehtona olisi Itä-Ukrainan liittäminen Venäjään Krimin tapaan. Kolmas vaihtoehto olisi Venäjän lietsoma sisällissota, jos Ukrainan muuttuminen puolueettomaksi liittovaltioksi ei onnistuisi.