Europarlamentin torstaina hyväksymä päätöslauselma tuomitsee jyrkästi rauhanomaisiin mielenosoittajiin kohdistuneen väkivallan Ukrainassa.
Mepit kehottavat EU:ta ja jäsenvaltioita valmistelemaan toimia, kuten matkustuskieltoja sekä varojen ja omaisuuden jäädyttämistä, jotka koskevat mielenosoitusten tukahduttamisesta ja mielenosoittajien kuolemista vastuussa olevia viranomaisia, lainsäätäjiä ja heidän taloudellisia tukijoitaan.
Parlamentti kehottaa unionia ”jatkamaan konkreettista rahoitusta sisältävän pitkäaikaisen paketin valmistelua Ukrainalle”.
– Tukipaketti pitäisi tarjota uskottavalle väliaikaiselle hallitukselle tämänhetkisen tiukan maksutilanteen helpottamiseksi, päätöslauselmassa todetaan.
Europarlamentaarikot tuomitsevat turvallisuusjoukkojen, Berkut-mellakkapoliisien ja Tituški-ryhmien liiallisen voimankäytön Maidan-aukion mielenosoittajia vastaan. Mepit vaativat, että rauhanomaisiin mielenosoittajiin kohdistettu väkivalta tutkitaan ja siitä vastuullisia rangaistaan.
Mepit pitävät valitettavana, että Ukraina hyväksyi tammikuussa armahduslain, joka tekee ”uhreista panttivankeja” ja pyytävät, että mielenosoittajat vapautettaisiin ehdoitta.
Myös Maidan-mielenosoittajia kehotetaan pidättäytymään väkivallan käytöstä.
Terveisiä Venäjälle
Toisessa päätöslauselmassa EU-parlamentti paheksuu Venäjän harjoittamaa taloudellista ja poliittista painostusta itäisen kumppanuuden maita kohtaan.
Parlamentin jäsenet korostavat, että Venäjän on kunnioitettava naapurimaiden oikeutta päättää itse poliittisista ja taloudellisista suhteistaan.
Lisäksi he vastustavat Venäjän aikomusta pitää itäisen kumppanuuden aluetta osana vaikutuspiiriään.
– Ainoastaan Ukrainan kansalaisilla olisi oltava oikeus päättää maansa tulevaisuudesta, päätöslauselmassa todetaan.