Öljysäiliöitä. WIKIMEDIA COMMONS

Ukraina iski taas: Venäjän öljyvarasto liekeissä

Vahinkojen laajuutta yhä selvitetään.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ukraina kertoo iskeneensä 23. kesäkuuta Atlasin öljyvarastoon Rostovin alueella Venäjällä.

Rostovin alueen kuvernööri Juri Sljusar on Kyiv Independent -uutissivuston mukaan vahvistanut, että hyökkäyksen jälkeen laitoksessa syttyi tulipalo. Kukaan ei hänen mukaansa haavoittunut iskussa.

Vahinkojen laajuutta yhä selvitetään.

Atlasin öljyvarasto toimittaa polttoainetta ja voiteluaineita Venäjän asevoimille. Samaan varastoon iskettiin myös viime vuoden marraskuussa.

Iskulla Ukraina voi häiritä Venäjän huoltoketjuja ja heikentää sen kykyä jatkaa täysimittaista hyökkäystä ja toimintaa miehitetyillä alueilla.

– Puolustusvoimat jatkaa kaikkia toimia heikentääkseen miehittäjän sotilaallista ja taloudellista potentiaalia ja pakottaakseen Venäjän lopettamaan aseellisen aggression Ukrainaa vastaan, Ukrainan asevoimien esikunta sanoo lausunnossaan.

Ukraine / Russie / Les forces armées ukrainiennes, en coopération avec les forces de missiles et l'artillerie, ont frappé la raffinerie de pétrole Atlas, située dans la région de Rostov en Russie. 24tv.ua/zavod-atlas-…

Géopolitique (@geopolitique.bsky.social) 2025-06-23T17:14:39.824Z

 

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)