Yle: Tytöt selkeästi poikia parempia yo-kirjoituksissa

Eniten eroja tyttöjen ja poikien välillä on terveystiedossa ja psykologiassa.

Ylen tekemässä selvityksessä tulevat ilmi keväällä 2018 valmistuvien ylioppilaspoikien ja -tyttöjen väliset erot ylioppilaskirjoitusten tuloksissa. Tytöt pärjäsivät poikia paremmin lähes kaikissa aineissa.

Mittavimmat erot poikien ja tyttöjen välille syntyivät terveystiedossa, psykologiassa ja kieliopinnoissa. Pojat päihittivät tytöt kuitenkin englannin ja pitkän venäjän kieliopinnoissa.

Erot näkyivät hyvin myös äidinkielessä. Suomen tai ruotsin äidinkielenään kirjoittaneet tytöt saivat keskimäärin yli puoli arvosanaa korkeampia tuloksia kuin pojat.

Matemaattis-luonnontieteellisissä aineissa pojat saivat tyttöjä parempia arvosanoja pitkässä matematiikassa ja kemiassa. Tytöt päihittivät pojat fysiikassa, vaikka tytöistä fysiikan kirjoitti vain joka kymmenes. Pojista fysiikan kirjoitti joka kolmas.

Vähiten eroja poikien ja tyttöjen välillä oli historian tuloksissa.

Mainos