– Hallitusohjelmassa on selkeästi vahvistettu, että Metsähallituksen rooli teollisuuden raaka-ainehuollon ja työllisyyden tasaisena turvaajana säilytetään. Näin lievennetään suhdannevaihteluiden aiheuttamia ongelmia, Kari Rajamäki toteaa.
Hän muistuttaa, että hallitusohjelman mukaan ”valtion maiden ja vesien kokonaishallinta säilytetään metsähallituksella. Metsähallituksen luontopalvelut ja rahoitus turvataan.”
Maa- ja metsätalousminiteriössä on kuitenkin viritelty metsähallituksen organisaatiouudistus, jolla metsäyhtiöille annettaisiin metsähallituksen metsät sopimuksilla rahantekovälineiksi.
– Se on vastoin hallitusohjelmaa, Rajamäki toteaa.
Hänen mukaansa puhdas business-pohjainen ajattelu merkitsisi pahimmillaan paluuta menneisyyteen ja avohakkuiden aikaan, jolloin yhtiöille annettaisiin suuria läänityksiä vapaaseen käsittelyyn.
– Tämä vaarantaisi valtion metsien yhteiskunnallista merkitystä ja vaikeuttaisi maankäytön ohjausta. On tärkeätä, että Metsähallitus voi jatkossakin taloudellisesti ja menestyksellisesti harjoittaa monikäyttömetsätaloutta, Rajamäki sanoo.