Kokoomuksen kansanedustaja Arto Satonen hämmästelee tietoja, joiden mukaan monet ravintolat ovat joutuneet sulkemaan oviaan pahenevan työvoimapulan vuoksi.
Helsingin Sanomien mukaan palvelualoilla on avoinna yli 40 000 työpaikkaa, vaikka koronaelpyminen on vasta aluillaan. Työntekijöiden puutteen pelätään heikentävän Suomen talouskasvua ja palveluiden rahoitusta.
Esimerkiksi Subway on joutunut supistamaan aukioloaikoja kymmenissä ravintoloissaan ja sulkemaan Kaivopihan toimipisteen kokonaan. Tarjolla olisi heti työtä 150–200 työntekijälle, jotka koulutettaisiin paikan päällä.
Maxillin ravintolapäällikkö André Ahlbäck kertoo joutuneensa turvautumaan vuokratyöntekijöihin, sillä valtion Mol-palvelun kautta ei ole tullut yhtään hakemusta. Uudellamaalla on tällä hetkellä auki yli 200 kokin paikkaa.
– Aikoihin on eletty, kun Hesburger ja Subway joutuvat rajoittamaan aukioloaikoja, kun eivät saa työntekijöitä, Arto Satonen kirjoittaa Twitterissä.
– Olen nuorena ollut viisi vuotta grilliyrittäjänä. Se on kovaa, mutta mielekästä asiakaspalvelutyötä, Satonen jatkaa.
Aikoihin on eletty, kun Hesburger ja Subway joutuvat rajoittamaan aukioloaikoja, kun eivät saa työntekijöitä. Olen nuorena ollut viisi vuotta grilliyrittäjänä. Se on kovaa, mutta mielekästä asiakaspalvelutyötä. #tyoevoimapula #pikaruokalat #avoimettyöpaikat #jottaintarttistehdä
— Arto Satonen (@artosatonen) August 19, 2021