Epäonnistunut rekrytointi voi kaataa pienen yrityksen, ja siksi rekrytointi jätetään usein kokonaan tekemättä. Pienyritysten työllistämistä voisi lisätä lieventämällä henkilöön liittyviä irtisanomisperusteita, toteaa Suomen Yrittäjät tiedotteessaan.
– Työsopimuslakia pitäisi siksi muuttaa niin, että alle 30 hengen yrityksessä työsuhteen päättämiseen riittäisi asiallinen syy tai hyväksyttävä peruste, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen esittää.
Lähes kaikki uudet työpaikat ovat viime vuosina syntyneet pieniin ja keskisuuriin yrityksiin, joissa on edelleen suuri uusien työpaikkojen potentiaali.
– Moni pienyrittäjä ei kuitenkaan uskalla palkata uusia työntekijöitä, koska riski on liian suuri ja näkyvyys rekrytoinnin edellyttämästä lisämyynnistä heikko. Pienyrityksellä työllistämisriski on suhteellisesti paljon suurempi kuin isolla yrityksellä.
Pentikäisen mukaan työsopimuslakia pitäisi siksi muuttaa niin, että alle 30 hengen yrityksessä työsuhteen päättämiseen henkilöperusteella riittäisi asiallinen syy tai hyväksyttävä peruste.
– Muutos olisi tärkeä erityisesti työttömien kannalta. Siitä hyötyisi myös koko kansakunta, sillä mitä enemmän on työpaikkoja, sitä enemmän on verotuloja ja edellytyksiä huolehtia, että suomalainen hyvinvointimalli voidaan säilyttää, Pentikäinen sanoo.
Työsopimuslaki edellyttää nyt, että työsopimuksen irtisanomiselle on oltava asiallinen ja painava syy. Kynnys on käytännössä erittäin korkea.
– Henkilöperusteiseen irtisanomiseen tehtävällä muutoksella saavutettaisiin todennäköisesti hyvinkin nopeasti näkyviä myönteisiä vaikutuksia pienten yritysten palkkaamishalukkuuteen, Mikael Pentikäinen arvioi.
Saksassa alle 10 työntekijän yrityksiin ei sovelleta työlainsäädännön työsuhdeturvasäännöksiä. Tanskassa lainsäädäntö on kaiken kokoisten yritysten osalta samantapainen eikä muissakaan Pohjoismaissa työsuhteen päättämiselle työntekijästä johtuvasta syystä ole asetettu erityisen korkeaa kynnystä.