Elinkeinoministeri Katri Kulmuni (kesk.) on asettanut valtiosihteerityöryhmän valmistelemaan yritystukien vähentämistä, selviää työ- ja elinkeinoministeriön tiedotteesta.
Hallitusohjelmassa on sovittu, että asetetaan työryhmä laatimaan ehdotus yritystukia koskevista 100 miljoonan euron vähennyksistä vuoden 2023 tasolla syksyn budjettiriiheen mennessä.
Budjettiriihen yhteydessä ratkaistaan myös päästökauppakompensaation jatko.
Työryhmän puheenjohtajana toimii valtiosihteeri Jari Partanen työ- ja elinkeinoministeriöstä ja varapuheenjohtajana valtiosihteeri Valtteri Aaltonen valtiovarainministeriöstä.
Jäsenet ovat valtiosihteeri Terhi Lehtonen ympäristöministeriöstä, valtiosihteeri Minna Kelhä opetus- ja kulttuuriministeriöstä ja valtiosihteeri Malin Brännkärr oikeusministeriöstä.
Työryhmän sihteereinä toimivat johtaja Olli Koski ja teollisuusneuvos Petteri Kuuva työ- ja elinkeinoministeriöstä sekä hallitusneuvos Merja Sandell ja neuvotteleva virkamies Reetta Varjonen-Ollus valtiovarainministeriöstä.