Asia ilmenee Aarresaari-verkoston tekemästä tohtoriuraseurannasta, jossa kartoitettiin vuosina 2012-2013 valmistuneiden tohtoreiden työtilannetta.
Tilastokeskuksen työssäkäyntitilaston perusteella työttömyysriski on kasvanut viimeisen viiden vuoden aikana suhteellisesti eniten tutkijakoulutetuilla. Samaan aikaan valmistuneiden tohtoreitten määrä on noussut lähes neljänneksellä.
Tieteentekijöiden liiton mielestä erityisen huolestuttavaa on tutkija-asteen tutkinnon suorittaneiden pitkäaikaistyöttömyyden nousu.
Työ- ja elinkeinoministeriön huhtikuun työttömyystilaston mukaan tutkija-asteen suorittaneista työttömistä työnhakijoista peräti 42 prosenttia oli ollut työttömänä yli vuoden. Vuonna 2013 vastaava luku oli 27 prosenttia. Luku on korkea, kun sitä vertaa muihin koulutusasteisiin.
– Tutkimusrahoituksen leikkaukset alkavat näkyä huolestuttavalla tavalla tohtoreitten työllistymisessä ja työttömyyskausien pituuksissa, toteaa Tieteentekijöiden liiton toiminnanjohtaja Eeva Rantala.
Tohtoreiden työllistyminen yrityksiin ei ole kasvanut edelliseen uraselvityksen luvuista. Tekes-rahoitteiset projektit ovat kuitenkin selvästi edistäneet tohtoreitten työllistymistä yrityksiin.
– Nyt Tekes-rahoitusta leikataan rankalla kädellä. Ikävä kyllä tämä uhkaa pahentaa tohtoreitten tilannetta entisestään, Rantala huomauttaa.
Vuosina 2012-2013 valmistuneista tohtoreista on sijoittunut yliopistoihin 39 prosenttia. Yliopistojen rahoituksen leikkaukset, yt-kierre ja henkilöstövähennykset merkitsevät sitä, että yhä harvempi tohtori löytää paikan tutkijanuralta.
Myös valtio palkkaa huomattavasti vähemmän tohtoreita kuin aiemmin. Tutkimuslaitosten henkilöstövähennykset huonontavat tilannetta entisestään.
– Tietyillä aloilla, ennen kaikkea luonnontieteissä, joissa työllistytään heikoiten, pitää rajoittaa tohtoreiden määrää. Uravaihtoehtoja on syytä käydä läpi jo tohtorikoulutukseen haettaessa. Työllistymistä edistäviin asioihin, kuten verkostoitumiseen, viestintään ja esiintymistaitoihin on kiinnitettävä huomiota entistä enemmän, Rantala sanoo.
Hänen mukaansa näköpiirissä ei ole, että tohtoreiden työpaikat lisääntyisivät julkisella sektorilla, siksi on syytä kannustaa Post Docs in Companies eli PoDoCo -tyyppisiin yritysyhteistyöhankkeisiin.