Työmarkkinajärjestöt suosittelevat etätyötä mahdollisimman laajasti

Mikäli etätyö ei ole mahdollista, työnantajan on huolehdittava suojaustoimenpiteistä.

Työmarkkinakeskusjärjestöt Akava, Elinkeinoelämän keskusliitto EK, KT Kuntatyöntajat, SAK ja STTK suosittelevat toimialaliittoja ja työpaikkoja huomioimaan etätyösuosituksen niin laajasti kuin mahdollista.

Yritykset ja työpaikat arvioivat eri työtehtäviensä tarpeet ja määrittelevät suojaustoimenpiteet sekä lähi- ja etätyön käytännöt yhteistoiminnassa henkilöstön edustajien kanssa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Mikäli etätyö ei ole mahdollista, työnantajan on huolehdittava tarvittavista suojaustoimenpiteistä ja ohjeistettava työntekijöitä altistumisvaaran välttämiseksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Etätyö vähentää fyysisiä lähikontakteja työpaikoilla ja työmatkoihin liittyviä tartuntoja esimerkiksi julkisissa liikennevälineissä.

Valtioneuvosto antoi lokakuussa valtakunnallisen etätyösuosituksen, joka on voimassa toistaiseksi. Voimassaoloa tarkastellaan kesäkuun loppuun mennessä.

Viime viikkoina tautitilanne on kuitenkin merkittävästi heikentynyt, minkä vuoksi Suomessa siirryttiin tämän viikon alussa kolmen viikon sulkutilaan. Sulkutilassa kontakteja rajoitetaan mahdollisimman kattavasti.

Mainos