Timo Kietäväinen muistutti keskiviikkona Tampereella kuntien työllisyysfoorumissa, että eläkkeiden rahoitus rakentuu keskeisiltä osin työssä käyvien ja heidän työnantajiensa maksujen sekä niiden lisäksi rahastojen pääomien ja niiden tuottojen varaan.
Sote-menojen hillitsemisessä työttömyyden vähentäminen on keskeisessä roolissa, koska pitkäaikaistyöttömyys lisää merkittävästi erilaisten terveydellisten ja sosiaalisten ongelmien määrää. Kietäväisen mielestä tämä riippuvuussuhde pitäisi nostaa keskeisemmin esille sote- ja maakuntauudistuksessa sekä tulevaisuuden kuntien roolia rakennettaessa.
Erityisen ongelmallista hänen mukaansa on se, että periytyvä pitkäaikaistyöttömyys on kasvussa.
– Passiivitukipainotteisuudesta on kyettävä siirtymään työttömien aktivointipainotteisuuteen voimavarojen kohdentamisessa. Tärkeää on myös varmistaa, että moniammatillinen yhteistyö vaikeasti työllistyvien aktivoinnissa toimii jatkossakin uudistuvassa hallintorakenteessa, Kietäväinen sanoi.
Hänen mukaansa Suomesta löytyy paljon järkevää työtä, esimerkiksi vanhusten ja vammaisten avustajapalvelut, jotka voisivat tarjota tuhansia työpaikkoja tehtävään soveltuvista työttömistä koulutetuille hoiva-avustajille.
– Näin hoitohenkilökunta voisi keskittyä ydintehtäviinsä nykyistä paremmin. Tärkeää on myös muuttaa asenteita: kaikkien työpanosta tarvitaan, myös osatyökykyisten työpanosta, Kietäväinen huomautti.