Työ- ja elinkeinoministeriön mukaan työllisyyden kasvu on ollut poikkeuksellisen vahvaa viimeisen puolen vuoden aikana.
Vaikka voimakkain kasvu on vähitellen tasaantumassa, kasvaa työllisyys tänä vuonna 43 000 hengellä ja ensi vuonna 30 000 hengellä.
Lyhyen aikavälin työmarkkinaennustessa todetaan työllisyyden kasvun jatkuvan tällä hetkellä kaikilla päätoimialoilla. Kasvusta noin puolet tulee palvelualalta. Rakennusalalla tilanne jatkuu vahvana ja teollisuudessakin työllisyys kasvaa ensimmäistä kertaa vuosiin.
Voimakkaasti kasvaneen työllisyysasteen ennustetaan kohoavan ensi vuonna 72,1 prosenttiin, joten hallituksen työllisyystavoite on toteutumassa.
Työttömyysaste laskee tänä vuonna 7,7 prosenttiin ja ensi vuonna jo noin 7 prosenttiin. Kohtaanto-ongelmat voivat tosin hidastavaa työttömyysasteen laskua lähivuosien aikana.
Ministeriön mukaan työvoiman tarjonta kasvaa väestön ikärakenteen ja osallistumisasteiden nousun kautta. Hyvä työvoiman kysyntä lisää siirtymää työmarkkinoille työvoiman ulkopuolelta. Työttömien työnhakijoiden määrä alittaa 200 000 hengen rajan vuonna 2020.
– [Juha] Sipilän hallituksen keskeinen tavoite 72 prosentin työllisyydestä tulee toteutumaan. Kauden alussa tavoitteelle naureskeltiin ja pidettiin mahdottomana. Jälleen todistus siitä, että mitään ei saa jos ei yritä, elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) kirjoittaa Twitterissä.
#Työmarkkinaennuste ”Hallituksen tavoite 72% työllisyydestä toteutuu ensi vuonna (72,1%). Myös 110 000 hengen työllisyyden kasvu hallituskaudella näyttäisi toteutuvan” #työllisyys pic.twitter.com/vVHMlotNGI
— TEM (@TEM_uutiset) July 5, 2018
Sipilän hallituksen keskeinen tavoite 72 prosentin työllisyydestä tulee toteutumaan. Kauden alussa tavoitteelle naureskeltiin ja pidettiin mahdottomana. Jälleen todistus siitä, että mitään ei saa jos ei yritä.
— Mika Lintilä (@MikaLintila) July 5, 2018