Tuuli ryskäsi pohjoisessa liki myrskyrajalla

Voimakas tuuli aiheutti vahinkoja maan pohjoisosassa sunnuntain vastaisen yön ja aamun aikana.

Tuulisinta oli Lapissa, jossa alavilla alueilla kovimmat puuskat olivat 20–25 m/s, paikoin suurimpien järvien rannoilla 26–27 m/s.

Järvi- ja tunturiasemilla sekä Kevon kanjonissa puuskat yltyivät 30 m/s tuntumaan tai sen yli. Mitatut puuskanopeudet eivät olleet Lapin tuuli-ilmastossa harvinaisia tai poikkeuksellisia – joskaan eivät jokavuotisia.

Kymmenen minuutin keskituulen nopeus nousi sunnuntaina aamulla Perämeren pohjoisosassa paikoin myrskylukemiin, 21–23 m/s. Tämän lisäksi Lapin tuntureilla sekä Inarijärven ja Lokan tekojärven alueilla keskituuli puhalsi myrskyrajan tuntumassa.

Sääennusteissa tuulen nopeudella tarkoitetaan kymmenen minuutin keskituulta. Mittausten mukaan puuskanopeudet merialueilla ovat noin 1,3 -kertaisia ja maa-alueilla noin 1,7 -kertaisia 10 minuutin keskituulen nopeuteen verrattuna.

Ilmatieteen laitos antaa merelle huomautuksia veneilijöille, kovan tuulen varoituksia, myrsky- ja hirmumyrskyvaroituksia. Maa-alueille annetaan vaarallisesta tuulesta varoituksia ja lisäksi sisävesillä liikkujia varoitetaan navakasta tuulesta.

Mainos