Tutkijaupseeri: Ukraina lähes mahdoton alistaa

Antti Pihlajamaan mukaan on hankala sanoa, kuinka kauan Ukraina kykenee vastarintaan.
Ukrainalaisia sotilaita lähellä Kiovaa. LEHTIKUVA / AFP Aris Messinis
Ukrainalaisia sotilaita lähellä Kiovaa. LEHTIKUVA / AFP Aris Messinis

Maanpuolustuskorkeakoulun tutkijaupseeri Antti Pihlajamaan mukaan Ukrainan sota on etenemässä kohti tilannetta, jossa kumpaakaan osapuolta ei sodan päättyessä voi tulkita voittajaksi.

Pihlajamaa kirjoittaa näkemyksistään Twitterissä. Hänen mukaansa sotilaallista menestystä on vielä liian aikaista ennustaa lopullisesti.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Kysymys kuuluu, riittääkö Venäjän absoluuttinen voima ja kyky. Kääntääkö isomman osapuolen etulyöntiasema pidemmällä (viikkojen tai kuukausien) aikajänteellä tilanteen Venäjälle suotuisemmaksi? Pihlajamaa pohtii.

Pihlajamaan mukaan Venäjää tuskin voisi nähdä sodan yksiselitteisenä voittajana vaikka sen sotamenestys paranisikin. Yritykset hallita maata tultaisiin kyseenalaistamaan niin maan sisältä kuin lännestäkin.

– 40 miljoonan ihmisen maata on kaiken nähdyn jälkeen lähes mahdoton alistaa, vaikka poliittiseen sopimukseen Ukrainasta joskus tulevaisuuteen päästäisiinkin (mitä ei ole nyt näköpiirissä), Pihlajamaa kirjoittaa.

Pihlajamaa pohtii myös Ukrainan resursseja jatkaa puolustautumista riittävän kauan. Venäjän viime päivien kykenemättömyydestä suuriin läpimurtoihin ei hänen mukaansa voi suoraan ennustaa tulevaa kehitystä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Vaikka Ukraina juuri nyt näyttäisi kykenevän vastarintaan, on vaikea sanoa, miten pitkään se kykenee jatkamaan. Tämä riippuu monista tekijöistä, myös aseavun onnistumisesta, Pihlajamaa kirjoittaa.

– Toki mitä enemmän Venäjän voimia saadaan kulutettua, sitä enemmän aika alkaa pelata Ukrainan hyväksi.

Mainos