Ukrainan mahdollinen aseistaminen ei ratkaisisi käynnissä olevaa Ukrainan kriisiä, arvioi Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Charly Salonius-Pasternak.
– Venäjä voi eskaloida tilannetta paljon pidemmälle kuin länsimaat. Siinä mielessä aseet eivät tule ratkaisemaan kriisiä, Salonius-Pasternak sanoo Verkkouutisille.
Yhdysvallat on ilmoittanut harkitsevansa puolustusaseiden toimittamista Ukrainalle Venäjän tukemia Itä-Ukrainan separatisteja vastaan. Presidentti Barack Obama ei ole kuitenkaan vielä tehnyt asiasta päätöstä. Saksan liittokansleri Angela Merkel on puolestaan ilmoittanut vastustavansa asetoimituksia Ukrainaan.
Salonius-Pasternak kuitenkin korostaa, että mahdolliset asetoimitukset Ukrainalle ja länsimaiden Venäjälle asettamat sanktiot voivat aiheuttaa Venäjälle liian korkeat kustannukset, jolloin Venäjän Ukraina-strategian toteuttaminen kävisi mahdottomaksi.
– Se on mahdollista, että aseet voivat vaikuttaa siihen.
Salonius-Pasternak antaa esimerkin Suomen ja Neuvostoliiton välisestä jatkosodasta:
– Eihän kukaan sanoisi, että Saksan aseapu Suomelle kesällä 1944 ratkaisi koko asetelman. Mutta se ehdottomasti mahdollisti sen, että suomalaisilla oli paremmat edellytykset päästä tilanteeseen, jossa Stalin päätti, että Helsinkiin pääseminen ei ole kuitenkaan yhtä tärkeää kuin Berliiniin pääseminen.
– Voi sanoa, että aseapu auttoi siihen suuntaan. Näen, että samanlainen ajatteluketju voisi toimia nyt.
Kriisi voi eskaloitua
Valko-Venäjän Minskissä järjestetään keskiviikkona huippukokous, jossa puidaan Ukrainan kriisiä. Minskiin kokoontuvat Ukrainan, Venäjän, Saksan ja Ranskan valtionpäämiehet. Paikalle ovat tulossa myös Ety-järjestön sekä separatistien edustajat.
Salonius-Pasternak kuitenkin muistuttaa, että Ukrainalle toimitettava aseapu voisi myös aiheuttaa kriisin eskaloitumisen.
– Venäjä voi leimata tilanteen sellaiseksi, että maailman suuri supervalta ydinaseineen on kriisin selvä osapuoli ja asettunut Venäjää vastaan; Ukrainassa ei ole pelkästään ”Naton legioonat” vaan myös amerikkalaiset.
– Vladimir Putin voisi päättää, että Venäjän on lopetettava tämä heti, nopeasti ja julkisesti. Tämä olisi ukrainalaisille ja Euroopan turvallisuudelle katastrofaalinen tie.
Salonius-Pasternak katsoo, että Yhdysvaltain julkisuudessa spekuloima aseellinen tuki Ukrainalle ei aiheuta Venäjälle vaaraa millään tavalla.
– Se voi olla haitallista Venäjän intresseille Ukrainassa paikallisella tasolla, mutta eivät ne aiheuta vaaraa Venäjälle.
– Mutta jos aseapu markkinoidaan siten, että se aiheuttaa vaaran, niin silloin kyseessä on todellinen ongelma. Se voi aiheuttaa sen, että yhtäkkiä Venäjällä hyväksytään paljon suuremmat tappiot. Tämä on se suurin potentiaalinen sudenkuoppa.