Suomessa vieraileva amerikkalaisasiantuntija Heather A. Conley toivoo Suomen puolustavan oikeuttaan omiin turvallisuusratkaisuihinsa sekavassa maailmanpoliittisessa tilanteessa, kertoo Ilta-Sanomat.
Lehden haastatteleman amerikkalaisasiantuntija Conley mukaan presidentti Sauli Niinistö tapaa keskiviikkona Venäjän presidentin Vladimir Putinin uudessa maailmanpoliittisessa tilanteessa Helsingin kesäisen huippukokouksen jäljiltä, ja siksi Niinistön on entistäkin tärkeämpää välittää Putinille selkeä, periaatteellinen viesti yhtenäisestä Euroopasta.
– Jokaisen viestin, joka Putinille nyt viedään, pitäisi painottaa valtioiden alueellista koskemattomuutta, rajojen turvallisuutta ja sitä, että toisten sisäisiin asioihin ei sekaannuta, Conley listaa.
Niinistön Putin-tapaamisesta on sovittu jo ajat sitten, mutta amerikkalaisesta ja eurooppalaisesta näkökulmasta se sattuu Conleyn mukaan nyt poikkeuksellisen oivaan aikaan.
– Venäjälle pitää edelleen tehdä selväksi, että heidän käytöksensä on johtanut pakotteisiin heitä vastaan. Jos Putin ei kuule tätä yhtenäistä viestiä, pakotteilla ja politiikalla ei ole mitään tehoa, Conley arvioi.
Suomen Nato-keskusteluun viitate Conley toivoo Niinistön kertovan Putinille, että Suomi tekee omat turvallisuusratkaisunsa.
– Kansainvälisen yhteisön tarkoitushan on varmistaa jokaisen maan mahdollisuus valita oma talous-, poliittinen ja turvallisuusjärjestelmänsä. Periaate on, että sen paremmin Venäjä kuin Yhdysvallatkaan ei saa kertoa Suomelle, mitä sen pitää tehdä ja mitä ei, Conley toteaa.