Turun kaupunginjohtaja haluaa Suomeen maskipakon

Minna Arven mielestä maskipakko on pienempi ongelma kuin julkisten palveluiden rajoittaminen.

Turun kaupunginjohtaja Minna Arve (kok.) kannattaa maskipakkoa.

– Mielestäni Suomessa pitäisi harkita maskipakon säätämistä. Se on kaikesta huolimatta pienempi ongelma, kuin se, että joudumme rajoittamaan ihmisten oikeutta julkisiin palveluihin, Minna Arve kirjoittaa Twitterissä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Arve toteaa, että julkisten palveluiden rajoittamisesta kärsivät ovat usein jo valmiiksi heikommassa asemassa.

– Kyse ei ole vain julkisten palveluiden rajoittamisesta vaan myös perusoikeuksien rajoittamisesta. Nyt esimerkiksi AVIn (aluehallintoviraston) määrykset rajoittavat elinkeinovapautta. Voisiko näitä rajoituksia ehkäistä maskipakolla?

Kaupunginjohtaja rinnastaisi maskipakon pyöräilykypäräpakkoon, josta ei hänen mukaansa varsinaisesti sanktioida. Hänen mielestään maskipakko tulisi olla sisätiloissa ja ulkotapahtumissa.

Arve lisää, että ”maski ei luonnollisesti yksinään auta, vaan muut turvaohjeet, turvaetäisyydet, hyvä käsihygienia ja oikea yskimistapa tarvitaan”.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Kipeänä ei maskinkaan kanssa voi lähteä mihinkään, Arve muistuttaa.

Mainos