Turkki tehnyt luonnoksen uudesta perustuslaista

Luonnos uudesta perustuslaista oli viety käsiteltäväksi, kertoo Daily Sabah.

Turkin pääministeri Binali Yildirim kertoi myöhään maanantai-iltana, että luonnos uudesta perustuslaista oli viety käsiteltäväksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Yildirimin mukaan Turkin hallituspuolue, oikeus- ja kehityspuolue AK oli keskustellut oppositiopuolueiden CHP:n (Republican People’s Party) ja MHP:n (Nationalist Movement Party) kanssa ja saavuttanut yhteisymmärryksen uuden perustuslain laatimisesta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Olemme sopineet tekevämme muutamia pieniä muutoksia nykyiseen perustuslakiin, ja prosessi uuden perustuslain luonnostelemiseksi on alkanut, Yildirim kertoi.

Turkin presidentti Recep Tayyip Erdoğan tapasi puoluejohtajat maanantaina ennen näiden kokousta ja ilmaisi kiitollisuutensa Turkissa tapahtuneen sotilasvallankaappausyrityksen vastustamisesta.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos