Tupo nytkähti eteenpäin – Metsäteollisuus aloittaa neuvottelut

Metsäteollisuuden tupon soveltamisneuvottelut ovat alkaneet.

Metsäteollisuuden pitkään jatkuneet tunnustelut tupon hyväksymisestä ovat nytkähtäneet eteenpäin.

– Aloitamme neuvottelut, Metsäteollisuuden työmarkkinajohtaja Jari Forss kertoo Verkkouutisille.

Metsäteollisuuden tunnustelut Paperiliiton kanssa tupon hyväksymiseksi ovat olleet hankalat. Työntekijäpuoli on syyttänyt työnantajaa siitä, että se ajaa heikennyksiä työehtoihin – muun muassa työaikojen pidennyksiä.

Forssin mukaan neuvottelujen viralliseen alkamiseen on syynä ”ammattiliittojen ymmärryksen parantuminen”.

– Neuvottelujen aloittamiseen vaikutti ay-liittojen lisääntynyt valmius neuvotella teollisuuden kilpailukyvyn parantavista sopimusmuutoksista, Forss sanoo.

Forss toivoo, että ”neuvotteluissa päästäisiin aidosti neuvottelemaan kilpailukykyä edistävistä asioista.”

– Aikaa on aivan tarpeeksi, Forss sanoo.

Ammattiliitoilla ja työnantajaliitoilla on lokakuun 25. päivään saakka aikaa neuvotella tupon hyväksymisestä. Metsäteollisuuden jättäytyminen ulos voisi kaataa koko tupo-sopimuksen. Rakennusliitto on jo kertonut jäävänsä ulos sopimuksesta.

Mainos