– Tunnusteluita uuden, vakauttavan palkkaratkaisun tekemiseksi käydään jatkuvasti. Me akavalaiset palkansaajat olemme kansallistalkoiden nimissä valmiita maltillisiin palkankorotuksiin, Sture Fjäder sanoo Akavalaisessa.
Hän muistuttaa, että kohtuullisuuden on kuitenkin koskettava kaikkia. SAK:n puheenjohtaja Lauri Lyly totesi torstaina Ylen haastattelussa, että SAK on niin ikään valmis maltilliseen palkkaratkaisuun. Nollakorotuksiin järjestö ei aio suostua.
Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies totesi Ylen haastattelussa, ettei EK poissulje keskitettyä mallia. Hän peräänkuulutti ”äärimaltillista” ratkaisua.
Kipeä keskustelu
Sture Fjäder käynnistäisi keskustelun hyvinvointiyhteiskunnan tehtävistä.
– On pystyttävä kohtaamaan se tosiasia, että hyvinvointiyhteiskunta on alkanut joiltakin osin toimia itseään vastaan. Meidän on käytävä kipeä keskustelu siitä, mitä on syytä säilyttää ja mitä syytä uudistaa. Ja sitten ryhdytään töihin.
Fjäderin mielestä taas julkisuudessa näkyvästi esillä ollut eläkeiän nosto ”ei ole ratkaisu kaikkeen”.
– Koko työeläkejärjestelmää on uudistettava vastaamaan työelämän muutosta, ikääntymiskehitystä ja taloudellisia voimavaroja, hän katsoo.
Valtiovarainministeri Jutta Urpilainen (sd.) kertoi keskiviikkona käynnistäneensä valmistelun uusien rakenteellisten uudistusten pohjaksi. Hän ei täsmentänyt, mitä uudistuksia hallitus kaavailee.