Lapin yliopiston Arktinen keskus kertoo, että Edinburghin yliopiston johtama tutkimusryhmä on saanut vahvaa näyttöä tundralla tapahtuvien muutosten liittymisestä ilmaston lämpenemiseen.
Arktinen keskuksen mukaan ilmaston lämmetessä tundran pusikot kasvavat entistä nopeammin ja korkeammiksi, mikä estää lunta heijastamasta auringon lämpöä takaisin avaruuteen.
Tämä aiheuttaa maan pinnan ja maaperän lämpenemisen, minkä takia ikirouta alkaa sulaa. Myös maaperän ravinteiden ja hiilen kierto voi muuttua, mikä vaikuttaa maatumiseen ja ilmakehään pääsevän hiilen määrään.
Tutkimuksen mukaan herkimpiä ilmaston lämpenemiselle ovat arktisen alueen keskivaiheilla kosteilla seuduilla kasvavat pusikot. Näillä alueilla jäätyneeseen maaperään on myös varastoitunut paljon hiiltä, joka voi päätyä ilmakehään.
Nämä tekijät voivat yhdessä vahvistaa ilmaston lämpenemistä sekä arktisilla alueilla että globaalisti.
Lapin yliopiston Arktisen keskuksen tutkimusprofessori Bruce Forbes tuotti suurimman osan tutkimuksen Siperiaa koskevasta aineistosta.
– Tundran biologiassa arktisen alueen eri puolilla on paljon vaihtelua. Maapalloa koskevat järjestelmämallit tarvitsevat entistä yksityiskohtaisempaa dataa, jotta voisimme paremmin hahmottaa, kuinka arktisen alueen eri kolkat vaikuttavat lämpenemiseen pohjoisilla leveysasteilla, Forbes kertoo yliopiston tiedotteessa.
Tutkimuksessa selvitettiin pusikoiden kasvua 60 vuoden ajalta vuosirenkaita analysoimalla. Näytteitä otettiin 37 paikasta yhdeksän valtion alueelta.
Tutkimus on julkaisti Nature Climate Change -lehdessä.