Pia Kauma: Hallituksen esitys ei kannusta työntekoon

Kokoomusedustajan mukaan työllisyysasteen nosto vaatii työhalujen lisäämistä.

Kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma arvostelee hallitusohjelman verolinjauksia. Hallitusohjelman mukaan verotuloja lisättäisiin kaikkiaan 730 miljoonalla eurolla. Samalla valtion omistuksia ollaan myymässä kolmen miljardin euron edestä.

− Liian kova veroprogressio pilaa osaajien työhalut. Ansiotulojen verotus on jo tällä hetkellä erityisen korkea verrattuna Euroopan muihin maihin. Tulevan hallituksen esitys ei kannusta palkansaajaa tekemään enempää töitä. Työllisyysasteen saaminen haluttuun 75 prosenttiin vaatii työhalujen lisäämistä ei innostuksen lopettamista. Olen pettynyt, ettei tuloveroja alenneta, Pia Kauma sanoo tiedotteessaan.

Ohjelmassaan hallitus on varaamassa 200 miljoonaa euroa tuloverojen keventämiseen.

− Kaavaillut veroalennukset eivät ole kohdistumassa oikein. Mikä halu tai kyky keskiluokalla on osallistua hyvinvointivaltion rahoitukseen, kun omasta palkasta jää jatkuvasti vähemmän käteen?

Yli 40 000 euroa vuodessa ansaitseva 22 prosenttia kansasta maksoi liki kaikki ansiotuloverot vuonna 2017.

Ohjelmassaan hallitus sanoo käynnistävänsä välittömästi valmistelun maakuntaveron käyttöönotosta. Kauman mukaan ”maakuntaverokin tulee todennäköisesti juuri samojen veronmaksajien eli keskiluokan maksettavaksi”.

Valtion omaisuutta ollaan myymässä ohjelman mukaan kolmen miljardin euron edestä. Kauman mielestä Antti Rinteen tulisi avoimesti kertoa, mitä ollaan myymässä ja millaisia vaikutuksia omaisuuden myymisellä on.

− Tulee muistaa, että omaisuuden myyminen merkitsee sitä, että siitä ei enää jatkossa saada tuloja. Rahaa on löydettävissä muualtakin kuin valtion omistuksista. On arvioitu, että valtio menettää jopa 500 miljoonan euron verotulot vuosittain ay-liikkeen verovapauden takia, Pia Kauma sanoo.

Hänen mukaansa kaikki ymmärtävät, että ”verotuloilla saadaan aikaan paljon hyviä asioita peruskoulusta terveydenhuoltoon”.

− Mutta jos veroihin ja veroluonteisiin maksuihin menee jo yli puolet lisätyöstä saadusta tulosta, kuka haluaa enää ponnistella? Herää kysymys, kuka kaiken maksaa, Pia Kauma sanoo.

Mainos